Торгівля природного газу за результатами торгів

У нинішній час основним джерелом ринкових цін на природний газ стає «Українська енергетична біржа». Протягом декількох років на платформі УЕБ здійснено більше 25 тисяч домовленостей. Тотальний об’єм продажів вмістив понад 75 млрд. грн., оскільки 100% контрактів завершились повним реалізуванням зобов’язань сторін. Від загального обсягу оптового ринку, на біржі обсяги торгу природним газом склали 6%, 7% від ринку вугілля ,20% від ринку скрапленого газу, 5% від ринку нафтопродуктів. За результатами торгів можна слідкувати перейшовши за посиланням www.ueex.com.ua/rus/exchange-quotations/natural-gas/

Понад 900 компаній в даний час здійснюють торгівлю на Українській енергетичній біржі. На біржовому ринку активно функціонують компанії як світового рівня, так і малі учасники ринку. Присутні також головні видобувні компанії, легендарні трейдери і державні фірми. На Українській енергетичній біржі торги природним газом, проводяться вже більше двох років. Участь в них беруть майже 200 приватних видобувників газу і трейдерів. Більшість договорів на українському газовому ринку здійснюються через прямі договори, тому обсяг торгів невеликий. Біржа газу – це головний елемент інфраструктури провідних газових ринків, без якого неможливе існування цивілізованих конкурентних відносин.

Щоб розрахувати середньозважену ціну газу місячного ресурсу потрібно поділити загальну ціну укладних угод на торговій біржі “УЕБ”, при цьому врахувати ПДВ стосовно купівлі-продажу згаданого ресурсу на загальну кількість обсягів купівлі-продажу запропонованого ресурсу за наслідком підписання договору продовж повного періоду його продажу.
На відкритому оптовому ринку ціна на газ в Україні будується на засаді біржових котирувань ТБ «УЕБ» стосовно до даного місячного ресурсу. Прозорість у разі формування ринкових цін забезпечується оприлюдненням котирувань аналітичними агенціями світового рівня, серед них Thomson Reuters та Bloomberg.

На Енергетичній платформі, на відміну від BETS, стрімко піднеслись вверх.
Заяви на торгівлю природним газом в грудні висунули 15 компаній, а на купівлю 7. Початкова ціна з ПДВ становила 7 020грн/1 тис.куб.м. Заявки на купівлю ресурсу січня були не задовільнені. Можна відмітити дивовижний розмах цін на початку місяця від 6200 грн /1 тис.куб.м , а в кінці до 8400грн/1тис.куб.м ( з ПДВ). Середньозважена ціна на Енергетичній платформі становила 7 485грн/1 тис.куб.м ( з ПДВ). На біржі реалізовано 137,1 млн куб. м газу в 2017 році, а в 2018 році – 154,2 млн куб. м.

Зараз на Українській Енергетичній Біржі торгівля проходить із застосуванням величезного спектру біржових інструментів та технологій. Існує дві важливі системи на біржі. Управління ризиками та система, яка є гарантом виконання договорів. Основні енергетичні напрямки торгівлі: природний газ, нафтопродукція, нафта, вугілля, зріджений газ, біопаливо. Середньо- та довгострокові ринки природного газу уже активно функціонували на УЕБ. Найважливішим є розвиток саме короткострокового – спотового – ринку.